Narzędzia osobiste
Jesteś w: Start / Aktualności

Aktualności

Nowości w serwisie

Jedno na pięć urządzeń jest niezgodne z deklaracją

Na przełomie roku FEWE przeprowadziło akcję testowania urządzeń sprzedawanych w sklepach stacjonarnych oraz w sklepach internetowych. Sprawdzaliśmy rzetelność informacji udostępnianych konsumentom, m.in. czy etykieta energetyczna jest zgodna z zapisami prawa, czy jest prawidłowo prezentowana, czy produkty spełniają podstawowe zapisy dyrektywy ecodesign. Okazuje się bowiem, że aż jedno na pięć urządzeń AGD dostępnych na rynku, jest mniej energooszczędne niż deklaracja producenta na etykiecie energetycznej [ 1 ].

Jedno na pięć urządzeń jest niezgodne z deklaracją - Czytaj dalej...

Prezydent Obama zapowiada poważne zmiany w gospodarce energetycznej USA

Unia Europejska, która pozostawała do tej pory w awangardzie dbałości o klimat i jako pierwsza wprowadziła regulacje mające na celu zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, zyskała niespodziewanego sojusznika. Prezydent Stanów Zjednoczonych, Barak Obama, podczas czerwcowego wystąpienia na Uniwersytecie Georgetown w Waszyngtonie zapowiedział, że jego kraj również ustanowi w najbliższym czasie bardziej restrykcyjne standardy emisji dwutlenku węgla. Biorąc pod uwagę fakt, że Stany Zjednoczone odpowiadają za blisko 20% światowej emisji gazów cieplarnianych i wspólnie z Chinami stoją na czele klasyfikacji „największych trucicieli”, decyzja prezydenta Obamy może stanowić przełom w walce ze zmianami klimatycznymi.

Prezydent Obama zapowiada poważne zmiany w gospodarce energetycznej USA - Czytaj dalej...

Energooszczędna rewolucja w budownictwie

Budownictwo energooszczędne to w wciąż w Polsce nowość. Nie brakuje jednak inicjatyw zmierzających do rozwoju tej specyficznej branży. Najintensywniej w nowe technologie inwestują samorządy oraz instytucje państwowe, które mają ułatwiony dostęp do dotacji unijnych na ten cel.

Energooszczędna rewolucja w budownictwie - Czytaj dalej...

Politechnika Śląska będzie kształcić specjalistów dla nowoczesnej energetyki

Elektrownia wiatrowa, pasywny budynek mieszkalny, samochód z napędem elektrycznym oraz inteligentny licznik zużycia prądu. Co łączy te rzeczy? To technologie przyszłości, które już od października zagoszczą na Politechnice Śląskiej.

Politechnika Śląska będzie kształcić specjalistów dla nowoczesnej energetyki - Czytaj dalej...

Z unijnego rynku zaczynają znikać ostatnie tradycyjne żarówki

Od 1 września 2012 r. w całej Unii Europejskiej obowiązywać zacznie zakaz produkcji i importu wszystkich tradycyjnych żarówek. Ma to przynieść oszczędności rzędu 5 mld euro rocznie.

Z unijnego rynku zaczynają znikać ostatnie tradycyjne żarówki - Czytaj dalej...

Pierwsze kompendium energii odnawialnej

Powstaje pionierski polsko-niemiecki podręcznik dobrych praktyk w dziedzinie odnawialnych źródeł energii. Prezentacja pierwszych założeń projektu nastąpi już za tydzień na III Polsko-Niemieckim Forum Energetycznym w Ostritz (Saksonia).

Pierwsze kompendium energii odnawialnej - Czytaj dalej...

Gromadzenie i przetwarzanie danych istotnych dla zarządzania efektywnością energetyczną

Podejmowanie błędnych decyzji zachwiało już niejedną organizacją. Tym bardziej, że wiele osób zajmujących się zarządzaniem zapomina niestety, że przed planowaniem przyszłych działań warto najpierw zgromadzić odpowiednią wiedzę o przeszłości i teraźniejszości. Trudno podjąć bowiem właściwą decyzje, jeśli jej podstawą są nieprecyzyjne informacje źródłowe. W zarządzaniu efektywnością energetyczną częstokroć jednak trudno jest uzyskać wysokiej jakości dane, gdyż zwykle pochodzą one z licznych i rozproszonych źródeł, a koszt ich zgromadzenia jest dość spory. Ten problem ma jednak sprawdzone i skutecznie rozwiązanie.

Gromadzenie i przetwarzanie danych istotnych dla zarządzania efektywnością energetyczną - Czytaj dalej...

Energia odnawialna? Nie na naszym podwórku

„Not In My Back Yard” (w skrócie NIMBY) to zjawisko popularne na całym świecie, a przynajmniej w jego demokratycznych zakątkach. Sprowadza się – w dużym uproszczeniu – do oprotestowywania przez lokalne społeczności projektowanych po sąsiedzku inwestycji. Stąd właśnie wywodzi się angielska nazwa tego zjawiska, tłumaczona na język polski jako „nie na moim podwórku” lub „nie w moim ogródku”.

Energia odnawialna? Nie na naszym podwórku - Czytaj dalej...

Ministerstwo Gospodarki przyjęło Drugi Krajowy Plan Działań dotyczący efektywności energetycznej

System białych certyfikatów, wsparcie przedsięwzięć termoizolacyjnych oraz programy wdrażane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej to główne propozycje MG zawarte w Drugim Krajowym Planie Działań dotyczącym efektywności energetycznej w Polsce. Rada Ministrów przyjęła dokument MG 17 kwietnia 2012 r.

Ministerstwo Gospodarki przyjęło Drugi Krajowy Plan Działań dotyczący efektywności energetycznej - Czytaj dalej...

Zapraszamy na konferencję "Wdrażanie programów efektywności energetycznej w gminie w warunkach ograniczonych możliwości finansowania"

Marszałek Województwa Śląskiego oraz Fundacja na Rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii zapraszają do udziału w konferencji "Wdrażanie programów efektywności energetycznej w gminie w warunkach ograniczonych możliwości finansowania" organizowanej w ramach programu PERMANENT.

Zapraszamy na konferencję "Wdrażanie programów efektywności energetycznej w gminie w warunkach ograniczonych możliwości finansowania" - Czytaj dalej...

Konkurs "Gmina z klimatem" rozstrzygnięty

Spośród nadesłanych do Fundacji EkoRozwoju zgłoszeń wybrano 7 gmin z klimatem. Nagrodę główną doceniającą kompleksowe i innowacyjne działania dla ochrony klimatu i racjonalnego zużycia energii otrzymała Bielsko-Biała.

Konkurs "Gmina z klimatem" rozstrzygnięty - Czytaj dalej...

Trwają prace nad Narodowym Programem Rozwoju Gospodarki Niskoemisyjnej

Ze względu na zobowiązania redukcyjne wynikające z pakietu energetyczno-klimatycznego Unii Europejskiej Polska przygotowuje Narodowy Program Rozwoju Gospodarki Niskoemisyjnej. Rada Ministrów 16 sierpnia 2011 r. przyjęła projekt założeń tego dokumentu.

Trwają prace nad Narodowym Programem Rozwoju Gospodarki Niskoemisyjnej - Czytaj dalej...