Narzędzia osobiste
Jesteś w: Start / Dobre praktyki / Żarówki energooszczędne

Żarówki energooszczędne


Tradycyjna żarówka, wynaleziona przez Thomasa Edisona w 1879 r., od 2016 r. będzie już tylko eksponatem muzealnym. Od 1 września 2009 r. we wszystkich krajach Unii Europejskiej wchodzi w życie rozporządzenie mające na celu wycofanie z rynku energochłonnych żarówek wolframowych oraz halogenowych żarówek starego typu. Decyzja ta jest ściśle powiązana z unijnymi zobowiązaniami do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla, które można osiągnąć w dwójnasób: wycofując z rynku urządzenia nieefektywne energetycznie (a taka jest tradycyjna żarówka) oraz wykorzystując odnawialne źródła energii. Żarówki wolframowe zużywają ponad 95% prądu na niepotrzebnie emitowane ciepło, a tylko około 5% z pobieranej energii generuje światło. Od 1 września 2009 r. sklepy nie mogą już zamawiać (a jedynie wyprzedawać posiadane zapasy) żarówek o mocy 100 W. Dalej z rynku będą wycofywane żarówki 75 W (od 1 września 2010 r.), żarówki 60 W (2011 r.), żarówki 40 W i 25 W (od 1 września 2012 r.). Po wycofaniu nieefektywnych energetycznie źródeł światła na rynku pozostaną tylko te posiadające najwyższą klasę energetyczną (A).

zarowki

Według szacunków Komisji Europejskiej, w wyniku wycofania energochłonnych żarówek, UE zaoszczędzi rocznie około 12,5% zużywanej energii. Jest to ilość energii elektrycznej wystarczająca do zasilenia 11 mln gospodarstw domowych. Oszczędności w każdym z nich wyniosą około 25-50 EUR w skali roku. Dla całej Unii Europejskiej jest to 5-10 mld EUR. Z kolei emisja dwutlenku węgla zostanie ograniczona o 15 mln ton rocznie. 

Na opakowaniu żarówki powinna zostać zamieszczona informacja o jej żywotności, zużyciu energii oraz jaki rodzaj światła emituje (do pracy rekomendowane jest światło zimne, a do wypoczynku ciepłe). Jako, że żarówki energooszczędne zawierają rtęć nie można ich wyrzucać bezpośrednio do śmietnika. Powinny one zostać tak przetworzone, aby ten szkodliwy metal nie wydostał się do środowiska.

(źródło: www.wnp.pl)