Narzędzia osobiste
Jesteś w: Start / Aktualności / Konkurs "Gmina z klimatem" rozstrzygnięty

Konkurs "Gmina z klimatem" rozstrzygnięty

Spośród nadesłanych do Fundacji EkoRozwoju zgłoszeń wybrano 7 gmin z klimatem. Nagrodę główną doceniającą kompleksowe i innowacyjne działania dla ochrony klimatu i racjonalnego zużycia energii otrzymała Bielsko-Biała.

Wśród pozostałych gmin które trafiły do wspaniałej siódemki znalazły się:

  • Częstochowa
  • Legnica
  • Tarnów
  • Niepołomnice
  • Piaseczno
  • Szczawnica.


Realizowany przez Fundację EkoRozwoju we współpracy z Ministerstwem Środowiska konkurs „Gmina z Klimatem” był skierowany do samorządów gminnych. Jego celem było zainspirowanie samorządów lokalnych do preoekologicznych działań związanych z ochroną klimatu i racjonalnym użyciem energii poprzez promocję dobrych praktyk gmin w tym zakresie. Przy wyborze gmin wzięte zostały pod uwagę kryteria odnoszące się do efektywności działań związanych z wykorzystaniem energii i ochroną klimatu, działania edukacyjne i promocyjne, strategiczne podejście, społeczny udział oraz innowacyjność zastosowanych rozwiązań. Dla zapewnienia szerszej reprezentatywności wzięto również pod uwagę charakter i wielkość gmin.

W nagrodzonych gminach Fundacja EkoRozwoju, we współpracy z samorządami, zorganizuje Festiwale "Energicznie dla Klimatu" dofinansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Oprócz tytułu „Gmina / Miasto z Klimatem” oraz nagrody - w formie Ekofestiwali dla mieszkańców, gmina zostanie zaproszona do udziału w profesjonalnej sesji zdjęciowej prezentującej działalność dla klimatu i energii dla potrzeb promocji na ogólnopolskiej wystawie „Gmina z Klimatem” oraz na konferencjach prasowych.

Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkim aplikującym samorządom dziękujemy za uczestnictwo. W ocenie, obok Ministerstwa Środowiska, pomagali eksperci z Dolnośląskiej Agencji Energii i Środowiska oraz portalu "Ziemia na rozdrożu".Źródło informacji i tekstu: Fundacja Ekorozwoju FER. XX lat działań dla natury i człowieka (http://fer.org.pl)